Get Adobe Flash player

 

AKCEPTUJEMY KARTY

PARTNERZY

 

MAPA DOJAZDU

 

 

 

 

 

Artykuły

Thai Boxing

Zalecane wyposażenie:
- ubiór sportowy bez elementów metalowych (zamki, guziki)
- Rękawice bokserskie
- Owijki bokserskie na ręce
- Ochraniacz na zęby
- Ochraniacz kości piszczelowych
- Ochraniacz na łokcie


Muay Thai wywodzi się z Tajlandii. Początek rozwoju starożytnego Muay Thai (tzw. Muay Boran), jako wyodrębnionego i posiadającego cechy charakterystyczne stylu walki wręcz, datuje się według źródeł archeologicznych na początek XIII wieku (era Sukhothai). U swoich źródeł był silnie zrytualizowanym i przesyconym elementami religijnymi stylem, obejmującym taniec przed walką (Wai Khru) oraz rytualne metody treningowe. W miarę szerszej jego adaptacji na potrzeby tajlandzkiej armii, włączono do niego elementy walki bronią (Krabi Krabong) oraz za pomocą Kaad Chuek - owijaczy na ręce, które w celu zadawania większych obrażeń były specjalnie utwardzane i nabijane kamiennym żwirem. Na rozwój Muay Boran wpłynęło też silnie chińskie Wushu, z którym Tajowie zetknęli się w na początku drugiej połowy XVIII wieku, a z którego zaczerpnięto szereg technik uderzeń zadawanych z wyskoku.

Do końca XIX wieku wykształciły się w miarę jednolite ringowe reguły Muay Thai w formule Muay Kaad Chuek (przy użyciu owijaczy). Ze względu na wysoką urazowość walk od połowy lat 20. XX wieku zaczęto wycofywać z ringu Kaad Chuek oraz wyłączać stosowanie bardziej destrukcyjnych technik, takich jak dźwignie, rzuty czy uderzenia głową. Dodatkowo zaczęto stosować do walk Muay Thai rękawice bokserskie, co stało się przy okazji przyczyną rozbudowania technik Muay Thai o elementy zachodnioeuropejskiego boksu. Stopniowo wprowadzono również ochraniacze na krocze oraz podział zawodników na kategorie wagowe. Wszystko to uczyniło z Muay Thai to, czym jest obecnie - popularny na całym świecie sport walki.

Dzisiejsze Muay Thai jest ringowym sportem walki. Jest to styl uderzany, rozgrywany w stójce (zawodnik leżący na deskach nie uczestniczy w walce). Cechami wyróżniającymi Muay Thai na tle innych popularnych stylów uderzanych jest szerokie użycie uderzeń nieosłoniętymi łokciami i kolanami. W Muay Thai kładzie się również szczególny nacisk na używanie niskich kopnięć okrężnych oraz skuteczną walkę w klinczu. Istnieją również szkoły uczące tradycyjnych technik Muay Boran.

Muay Thai (boks tajski, thai boxing) nazywany jest tańcem ośmiu wojowników. Można uderzać pięściami, łokciami, kolanami i goleniami. Widowiskowe są techniki z wyskoku. To jeden z najtwardszych sportów walki. Słychać dźwięk bębnów. Zawodnicy wykonują rytualny taniec wai kru. Potem stoją w pozycji przypominającej bokserską. Jeden z nich atakuje kopnięciem w udo (to tzw. low kick). Przeciwnik broni się, unosząc nogę do góry. Potem odpowiada bokserskimi hakiem i atakuje łokciem. Rywale sczepiają się w klinczu. Kopią kolanami w żebra. W końcu jeden z rywali rzuca przeciwnika na ziemię.

Można ćwiczyć rekreacyjnie (co nie grozi kontuzjami) lub wyczynowo. Na to decydują się tylko nieliczni. W Muay thai punktowane są tylko mocne wyraźne uderzenia. To narodowy sport Tajlandii. Tylko wokół Bangkoku działa kilkaset szkół często prowadzonych przez mnichów buddyjskich. W stolicy Tajlandii walki odbywają się codziennie na dwóch dużych stadionach i ulicznych ringach. W Europie Muay thai jest szczególnie popularne w Holandii, Francji i Czechach.

Szanowny Użytkowniku. Zamykając to okno i przechodząc do serwisu wyrażasz tym samym zgodę na przetwarzanie przez Stowarzyszenie Ośrodek Sportowo Terapeutyczny Akademię Technik Walk Twoich danych osobowych, w tym danych zapisywanych w plikach cookies. Administratorem Twoich danych będzie Stowarzyszenie Ośrodek Sportowo Terapeutyczny Akademia Technik Walk . z siedzibą w Gdańsku przy ul. ul. Lendziona 5b i nie będą one przekazywane innym podmiotom. Strona wykorzystuje pliki cookies dowiedz się więcej o polityce prywatności.

Akceptuje to i wchodzę na stronę